20 راه ساده برای این که شادتر زندگی کنید

20 راه ساده برای این که شادتر زندگی کنید

شاد بودن حالتی ناپایدار و گذرا است و بستگی به عوامل زیادی از جمله آب و هوا و حساب بانکی شما دارد . ما به شما پیشنهاد نمی کنیم که به یک حالت دایمی به نام شاد بودن برسید و در آن بمانید ، اما راه های زیادی وجود دارد که یک یا حتی چندین بار در روز به جای عصبانیت ، اضطراب و ناراحتی به شادی برسیم ، در این مقاله بیست راهکار برای تمرین شاد بودن ارایه شده است ، آن هایی را که برایتان موثر واقع می شوند را انتخاب نمایید اگر عمل کردن به بعضی از این راهها تنها استرس شما را بیشتر می نماید ، راه دیگری را انتخاب نمایید .

 1-تمرکز کردن را تمرین نمایید .

 در لحظه باشید ، به جای اینکه نگران نتیجه معاینه پزشکی فردا باشید ، به این جا و اکنون متمرکز شوید به غذایی که سر میز شام می خورید ، دوستان و گفت و گویی که با آن ها انجام می دهید .

 2-با صدای بلند بخندید .

 درست متعاقب یک واقعه شاد و با مزه میزان اندورفین و سایر هورمون هایی که باعث افزایش شادی در بدن می شوند زیاد می شود و میزان هورمون های استرس زا پایین می آید . محققین در دانشگاه کالیفرنیا 16 مرد را انتخاب کردند که همه معتقد بودند یک نوار ویدیویی مشخص خنده دار می باشد . به نیمی از آنان سه روز زودتر گفته شد که آن نوار را تماشا خواهند کرد . آن ها به سرعت تغییرات بیولوژیکی را تجربه کردند . وقتی که واقعا ویدیو را تماشا کردند میزان هورمون استرس زای آن ها به طور قابل توجهی پایین آمد در حالی که میزان اندورفین آن ها 57 درصد بالا رفت و میزان هورمون های رشد آن ها ( که نشان دهنده بهبود سیستم ایمنی می با شند ) 87 درصد بالا رفت .

 3-بخوابید .

 ما شهروندان محروم از خواب کافی هستیم . یک چرت روزانه و یا ساعت 8 بعدازظهر با یک کتاب خوب به خواب رفتن و خاموش کردن چراغ حدود یک ساعت بعد می تواند برای خلق و خو و نگاه شما به زندگی خیلی موثر از یک حمام گرم و یا پیام های اخلاقی یاشد . 

 4-یک آواز و یا آهنگ را زمزمه نمایید .

 موسیقی بیشتر حیوانات وحشی را آرام می نماید ، مطالعات نشان می دهند که موسیقی بخش هایی از مغز را که ایجاد شادی می نمایند تحریک می کند ، موسیقی همچنین آرام بخش می باشد . در یک مطالعه بزرگسالانی که به موسیقی انتخابی خود در طول یک عمل جراحی سرپایی چشم ، گوش می دادند ، به میزان قابل توجهی ، ضربان قلب و فشار خون پایین تری نسبت به آن هایی که جراحی ساکت کرده بودند داشتند .

 5-در کارها نظم و ترتیب داشته باشید .

 وقتی همه جا با کاغذ، صورتحساب ، و مجلات پوشیده شده است تقریبا غیر ممکن است که مراقبه کنید ، نفس عمیق بکشید یا تمرین ریلاکسیشن نمایید، قفسه های شما جای خالی ندارد و مدت 6 ماه است که دسته چک های خود را مرتب نکرده اید ، علاوه بر این ویژگی تکرار شونده کارهای تمیز کاری مثل جارو کردن ، گردگیری کردن ، و شستن می تواند به خودی خود اثر مراقبه ای داشته باشد ، اگر به روی آن چه انجام می دهید تمرکز داشته باشید .

 6- فقط بگویید نه .

 فعالیت هایی را که لازم نیستند و از آن ها لذت نمی برید حذف کنید .

استعفا دهید و بگذارید کس دیگری این کار را انجام دهد .

 7-یک لیست تهیه نمایید .

 هیچ چیز مانند این که کارهای خود را یادداشت کیند به شما کمک نمی کند تا افکار خود را سازماندهی نمایید و اضطراب خود را کاهش دهید ، علامت زدن هر مورد ، حس رضایت بزرگی را فراهم می نماید .

 8- در هر زمان فقط یک کار انجام دهید و بر روی آن تمرکز نمایید .

 دکتر ادوارد سوارز استاد روان پزشکی دانشگاه دوک duke دریافت مردمی که هم زمان چندین کار مختلف را با هم انجام می دهند ممکن است فشار خون بالاتری داشته باشند . باید این نصیحت را آویزه گوش خود نمایید . به جای آن که در حالی که لباس ها را در ماشین لباسشویی می اندازید یا آشپزخانه را تمیز می کنید با تلفن صحبت نمایید روی یک صندلی راحتی بنشینید و همه توجه خودتان را معطوف مکالمه نمایید یا به جای این که در حالی که مشغول انجام پروژه های کاری هستید ایمیل های خود را چک کنید رایانه خود را خاموش نمایید تا وقتی که گزارشی را که می نویسید تمام شده باشد ، این کار شبیه تمرکز کردن می باشد .

 9-باغبانی کنید .

 هوای تازه و ورزش نه تنها استرس را کاهش می دهند و احساس سلامتی می آورند ، بلکه احساس موفقیتی که از پاک کردن علف های هرز و یا تماشای دانه هایی که تبدیل به گل می شوند و یا هرس کردن شاخه ها به دست می آید ساعتها بلکه روزها طول خواهد کشید .

 10-به اخبار گوش ندهید .

 یک هفته را بدون خواندن روزنامه ، تماشای اخبار ، یا جست و جوی عناوین جاری خبری بگذرانید . به جای ناراحتی هایی که ما هر روز توسط وسایل ارتباط جمعی در برخورد با آن هستیم به خود یک تعطیلات بدهید و از آن زمان برای پیاده روی ، مراقبه ، یا نوشتن در دفتر خاطراتتان استفاده کنید .

 11-یک حیوان خانگی را در منزل نگهداری کنید .

 مطالعات زیادی مزایای استرس زدای حیوانات خانگی را تایید می نماید ، در یک بررسی محققین میزان سلامتی قلب 240 زوج که نیمی از آن ها یک جانور اهلی داشتند  را ارزیابی کردند ، زوج هایی که حیوانات خانگی داشتند نسبت به زوج هایی که حیوانات خانگی نداشتند وقتی در معرض مسایل استرس زا قرار می گرفتند به میزان قابل توجهی ضربان قلب و فشار خون پایین تری داشتند .

 12-هوا را خوشبو نمایید .

 تحقیقات نشان می دهد که عطر درمانی در کاهش استرس موثر می باشد ، در یک مطالعه مردمی که در معرض رایحه رزماری قرار می گرفتند استرس کمتری داشتند ، هوشیاری آن ها افزایش می یافت و محاسبات ریاضی را سریع تر انجام می دادند .

بزرگسالانی که در معرض رایحه اسطوخودوس قرار می گرفتند ، افزایشی را در نوع امواج مغزی که نشان دهنده آرامش بودند نشان می دادند ، امروزه شما روش های متعددی را برای خوشبو کردن اتاق ها دارید از اسپری های خوشبو کننده تا روغن های معطر و شمع های خوشبو کننده .

 13-به دیدن یک مکان ساکت بروید .

 کتابخانه ها ، موزه ها ، باغ ها و مکان های پرستش (عبادتگاه ها) جزیره های صلح و آرامش دنیای دیوانه وار امروز را فراهم می نمایند . مکان آرامی را نزدیک خانه خود پیدا کنید و آن را خلوتگاه سری خود قرار دهید .

 14-داوطلب کمک به دیگران شوید .

 کمک کردن به دیگران شما را قادر می سازد تا مشکلات خود را بهتر درک کنید و همچنین تعامل اجتماعی برایتان فراهم می سازد ، در حالی که افراد شاد احتمال بیشتری دارد تا به دیگران کمک نمایند کمک کردن به مردم شادیتان را افزایش می دهد . یک بررسی نشان داد که داوطلبان کمک به دیگران شش جنبه شادی ، رضایت از زندگی ، سلامت روان ، عزت نفس ، احساس کنترل بر روی زندگی و سلامت جسمانی را بهبود می بخشد  .

 15-اوقاتی را به تنهایی بگذرانید .

 اگر چه داشتن روابط اجتماعی یکی از بهترین راه های مبارزه با استرس می باشد ، بعضی اوقات برای اندیشیدن و سر حال شدن نیاز به تنهایی دارید ، به تنهایی به یک رستوران یا سینما بروید یا به سادگی بعدازظهر را به مطالعه و ورق زدن کتاب های کتابفروشی یا دیدن عتیقه جات بگذرانید .

 16-با دقت ( تمرکز ) راه بروید .

 احتمالا شما قبلا می دانسته اید که ورزش موثر تر از قرص آرام بخش برای رهایی از اضطراب و استرس می باشد ، اما آنچه با ذهن خود در هنگام پیاده روی انجام می دهید می تواند به شما کمک کند که حتی سودمندتر پیاده روی کنید ، در یک مطالعه محققین 135 نفر را به پنج گروه که به مدت 16 هفته پیاده روی می کردند تقسیم کردند . گروه یک سریع پیاده روی می کردند ، گروه دو با سرعت کم و گروه سه با سرعت کم در حالی که تمرکز کردن را تمرین می کردند : یک روش ذهنی است که نتیجه آن آرامش می باشد یا یک پاسخ فیزیولوژیک که در آن ضربان قلب آهسته و فشار خون کم می شود . از این گروه خواسته شد که به قدم های خود توجه کنند و ( یک دو ، یک دو شمارش کنند و اعداد را در ذهن خود مجسم نمایند ، گروه چهارم یک شکل از تای چی را تمرین می کردند، گروه پنجم بعنوان گروه کنترل در نظر گرفته شدند ، گروه سوم که تمرکز را تمرین می کردند کاهش قابل توجهی را در اضطراب نشان دادند و احساسات منفی کمتر و مثبت بیشتری درباره خودشان داشتند و در مجموع همان اثرات استرس زدای کسانی را که تند پیاده روی می کردند هم داشتند و بهتر از آن ، این آثار به سرعت هم آشکار می شدند .

 17-به روابط نزدیک و صمیمی اهمیت بدهید .

 یک مطالعه روی بیش از 1300 زن و مرد نشان داد که آن هایی که دوستان صمیمی بیشتری داشتند نسبت به کسانی که دوستان نزدیک کمتری داشتند فشار خون سالمتر، میزان کلسترول ، قند خون و متابولیسم و میزان هورمون استرس کمتری داشتند . زنان و به میزان کمتری مردان همچنین به نظر می رسید که از روابط خوب با والدین و همسرانشان سود می برند . مطالعات همچنین نشان داد مردمی که احساس تنهایی ، انزوا و افسردگی می کنند نسبت به کسانی که روابط اجتماعی دارند سه تا پنج برابر بیشتر احتمال مریض شدن و مرگ زودرس دارند .

 18-از روان خود مراقبت نمایید .

 مطالعه بعد از مطالعه نشان می دهد که مردم مذهبی شادتر هستند و بهتر با بحران ها مقابله می نمایند بر اساس گفته دکتر مایرز استاد روان شناسی کالج هوپ در میشیگان برای انسان هایی زیادی ایمان یک حامی ، یک حس ، معنای زندگی ، احساس تایید تا سر حد نهایی ، دلیلی برای تمرکز ماورای خودتان و یک چشم انداز بدون زمان به غم ها و درس های زندگی می باشد ، یک معنویت قوی حتی اگر مذهبی نیستند سودمندی های زیادی را برای شما به ارمغان می آورد .

 19-نعمت های زندگی خود را حساب کنید .

 مردمی که هر روز زمانی را صرف تعمق کردن بر روی بعضی از جنبه های مثبت زندگیشان می نمایند برای مثال سلامتی ، دوستان ، خانواده ، آزادی ، تحصیلات و غیره یک حس قوی خوشبختی را تجربه می نمایند .   

     20 - راه بیستم را خود شما تجربه کنید .

    ( سایت آموزش و پرورش )

/ 0 نظر / 4 بازدید